fbpx


Jak sklonować dysk? Jak przenieść system na nowy dysk?

Zakup nowego dysku wiąże się z delikatnym procesem przenoszenia systemu oraz pozostałych danych. Najważniejszym zadaniem jest przeniesienie plików systemowych.
To najwrażliwsza część operacji. Przeprowadzona w sposób amatorski może skończyć się utratą dostępu do ważnych danych.

Jak przenieść dane z dysku na dysk ?


Kopiowanie dysku HDD na SSD jest żmudną i czasochłonną operacją. Jeśli masz na dysku dużo plików i programów, które chcesz przenieść na nowy nośnik, musisz poświęcić na to dużo czasu. Najlepszą metodą jest klonowanie dysku. Z HDD na HDD (dyski magnetyczne, talerzowe) czy na SSD (nowoczesne dyski półprzewodnikowe). Dzięki tej metodzie wszystko to, co znajduje się na starym dysku, będzie skopiowane na nowy nośnik. W pierwszej kolejności należy jednak najpierw pozbyć się zbędnych plików tymczasowych (temporary files) oraz niepotrzebnych aplikacji.

Przed uruchomieniem klonowania upewnij się, iż nowy nośnik będzie w stanie pomieścić całą przenoszoną zawartość. Dlatego rozważając zakup nowego dysku, warto wybrać model, którego pojemność będzie większa od tego starego. Natomiast to czy producent będzie ten sam, czy inny nie ma tu znaczenia.

Podpięcie nowego dysku do komputera stacjonarnego nie powinno sprawiać większej trudności. Przy laptopach sprawa wygląda nieco gorzej. Na rynku dostępne są różne typy dysków SSD. Najpopularniejsze nadal są te ze złączem SATA, lub M.2. Jeśli posiadasz odpowiednie gniazdo na płycie głównej możesz podpiąć dysk SSD M.2 bezpośrednio do komputera, razem z innymi dyskami. Jednak w większości przypadków nadal musisz zaopatrzyć w adapter SATA. Dzięki niemu podłączysz dysk bezpośrednio do laptopa, lub do portu USB.

Jeśli nie posiadasz właściwego adaptera, możesz zgrać pliki na pendrive, płytę DVD, lub na inny dysk podpięty przez port USB. To rozwiązanie ma jest warte zachodu jedynie w sytuacji, kiedy nie posiadasz dużej ilości plików. Warto też zwrócić uwagę, czy Twój komputer oraz nośnik, na który zamierzasz przenieść dane dysponują portem USB 3.0 (niebieska końcówka wtyku). Wychodzący z użycia standard USB 2.0 (czarna końcówka) ma zbyt wolny transfer, a co za tym idzie przenoszenie znacznej ilości danych będzie trwało nieznośnie długo.

Masz nowy dysk twardy i potrzebujesz przenieść ważne pliki ze starego nośnika?

Jak przenieść system na nowy dysk?

Przenoszenie systemu operacyjnego na nowy dysk jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku przenoszenia samych danych. Najlepiej zlecić taką usługę firmie Dankas, wyspecjalizowanej w pracy z danymi. Po pierwsze tylko wtedy zyskujesz gwarancję bezpiecznego przeniesienia całości danych. A po drugie ułatwi i przyspieszy to Twoją pracę. Najważniejsze jest jednak to, że cały proces kopiowania dysku będzie kontrolowany przez specjalistę. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że dzięki Dankas nie tracisz czasu na ciągłe sprawdzanie poprawnego ciągu czynności, jakie wykonuje oprogramowanie.

Najprostszą i najszybszą metodą będzie pozasystemowe klonowanie dysku twardego. Kopia systemu operacyjnego oraz pozostałej zawartości starego dysku zostanie szybko i sprawnie przeniesiona bez konieczności użycia komputera. Taką opcję bezpiecznego przenoszenia danych oferuje Dankas. Specjalne urządzenie łączy nośniki
i przenosi pliki z dysku na dysk, bez ryzyka utraty danych z powodu awarii komputera, wirusa czy nagłego zaniku zasilania. Po zakończeniu procedury nowy dysk jest
od razu gotowy do użycia. Dodatkowo, na życzenie klienta, ze starego nośnika trwale usuniemy zalegające dane, tak aby nie wpadły w niepowołane ręce.

Jak przenieść partycję Recovery na nowy dysk?

Co to jest partycja Recovery? Jest to ukryta część dysku z bootowalnym obrazem systemu operacyjnego, który w razie potrzeby umożliwia jego ponowną instalację. Przeważnie jest on niewidoczny i niewielkich rozmiarów. Jednakże jest bardzo przydatny, z uwagi na fakt, iż producenci przeważnie już nie sprzedają produktu z płytą systemową. A w tenże sprytny sposób w razie konieczności możesz szybko przywrócić system operacyjny do ustawień fabrycznych, bez potrzeby ponownej instalacji poszczególnych ustawień, za to ze wszystkimi potrzebnymi sterownikami.

Klonowanie partycji Recovery na dysk SSD, jak w poprzednich przypadkach, wymaga użycia specjalistycznego oprogramowania. Z uwagi na mały rozmiar,
w przeciwieństwie do pozostałej zawartości starego dysku, sam proces przebiega dość szybko, ale nie jest to proste. Aby nie ryzykować utraty danych skorzystaj z usług specjalistów Dankas, którzy dysponują odpowiednimi zasobami wiedzy i odpowiednim sprzętem. Można również utworzyć obraz dysku z zainstalowanym systemem. Taki plik można zapisać na płycie lub na zwykłym pendrive.

Jeśli zdecydujesz się na sklonowanie partycji Recovery, możemy to zrobić w czasie przenoszenia systemu na nowy dysk. Wystarczy, że wskażesz dysk, na którym znajduje się Twoja partycja Recovery, a technicy Dankas sklonują go na nowe urządzenie. Jest to skomplikowane, ale dzięki takiej czynności zaoszczędzisz czas
na szukanie, ściąganie i ponowną instalację niezbędnych sterowników, bez których niemożliwe będzie poprawne funkcjonowania komputera.

Otrzymaj bezpłatną wycenę i porozmawiaj z ekspertem ds. klonowania dysków już dziś!

Nasi doradcy klienta są dostępni telefonicznie w godzinach pracy (poniedziałek – piątek: 9:00 – 18:00).

+48 503 303 001

Wyślij nam wiadomość e-mail zawierającą typ posiadanego urządzenia i Twoje oczekiwania. Doradca klienta odpowie w ciągu
25 minut w godzinach pracy (poniedziałek – piątek: 9:00 – 18:00).

dankas@dankas.pl

Masz krótkie pytanie dotyczące procesu klonowania danych? Skorzystaj z funkcji czatu, aby porozmawiać z jednym z naszych doradców klienta (nie robotem!)
W godzinach pracy
(poniedziałek – piątek: 9:00 – 18:00).

Okienko czatu masz po prawej

Chcesz umówić się na rozmowę w dogodnym dla Ciebie czasie? Kliknij przycisk powyżej, aby umówić się na krótką konsultację z jednym z naszych doradców klienta.

Kliknij tutaj, aby umówić się na rozmowę

Kliknij tutaj, aby umówić się na rozmowę

Pamiętaj

Zanim dojdzie do przenoszenia danych najpierw wyczyść system ze zbędnych plików i plików tymczasowych. Możesz w tym celu użyć systemowego narzędzia,
które masz wbudowane w Windows. W pasek wyszukiwania wpisz frazę „Oczyszczanie dysku” i wybierz dysk, który chcesz oczyścić. Po ukazaniu się okna kliknij
i pozaznaczaj pola z plikami do usunięcia. System Windows nie posiada niestety wbudowanej aplikacji, służącej do przeniesienia systemu na nowy nośnik. Jednak
w Dankas znajdziesz specjalistów, którzy skutecznie Ci w tym pomogą. Pamiętaj! Najbezpieczniej jest rozpocząć od wykonania kopii zapasowej danych w razie, gdyby coś poszło nie tak.

Pamiętaj też o tym, że dyski talerzowe (HDD) są tańsze, więc możesz kupić nośnik o większej pojemności w niższej cenie niż w przypadku dysków SSD. Co ważne, zwróć uwagę czy nowy dysk posiada ilość miejsca wystarczającą do pomieszczenia wszystkich przenoszonych danych. Jeśli zaś nie chcesz tracić czasu na szukanie informacji po całej sieci, po prostu zadzwoń do Dankas, a nasi konsultanci bezpłatnie pomogą Ci dobrać właściwą wielkość dysku, którą potrzebujesz, aby pomieścić niezbędne dane.

Doradcy Dankas poinformują Cię również o możliwości wydzielenia partycji. Dzięki temu możesz podzielić dysk na kilka odrębnych części (system będzie widział je
jako dodatkowe dyski). Na pierwszej, dla bezpieczeństwa, sugerujemy trzymać tylko system operacyjny. Zaś na pozostałych partycjach filmy, zdjęcia, rzeczy ściągnięte
z sieci oraz inne prywatne pliki. Po przeniesieniu systemu na nowy dysk zostaje już tylko jedno. Należy sprawdzić, czy wszystko zostało sklonowane pomyślnie. W tym celu należy uruchomić system ponownie, odpalając go już z nowego dysku. Tak działamy w Dankas.

Skontaktuje się z nami

Główna siedziba

ul. Puławska 12/3

02-566 Warszawa

Kontakt

Social

© Copyright 2019 Dankas. All right reserved.